3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Gurbetteki kadin

1. İndir #1
    VİP sir.altan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkürler Verilen Teşekkürler 
    1.114
    Teşekkürler Alınan Teşekkürler 
    1.971
    Teşekkür
    679 Mesaj

Gurbetteki kadin

Gurbetteki- Kadin.

….Gecen senenin son aylarinda haftada iki gun mecburi olarak isci bulma kurumuna gidip bir kac saat oturuyor, bilgisayarda ve gazetelerde is ariyordum.,is aramiyordum ama issizlik parami kesmesinler diye bende oyunumu oynuyordum..
    …..Orta yaslarda bir bayan gelip bir kac sandalye otemde oturuyordu,once italyan veya balkanlardan zannettim, kirik dokuk ingilizce konusuyordu,Bu forumu doldurmama yardimci olurmusunuz diye sorunca isminin assiye oldugunu ogrendim.turkmusun dedim evet amca turkum dedi,boylece Assiye ile tanistik..Gunler gectikce bana acilmaya ve yavas yavas hayatini anlatmaya basladi….

…Assiye Kirsehir civarlarindandi daha 17 sine girince kendisine bile sormadan gelin edivermisler.bir kac sene icinde iki cocuk dogurmus Asiye.Kocasinin ailesi bir hayli kalabalikmis,Asiye hem cocuklarini buyutmeye ugrasmis hemde kocasi ve ailesine adeta hizmetci olmus,Evde calismis, tarlada calismis,genc yasta yipranmaya baslamis,Yorgunluk canina tak edince isyan etmeye baslamis Asiye…..Her ise kosmayinca kotu gelin olmaya baslamis,birde kocasi her zaman kendi ailesini dinleyip Asiyeye deger vermiyormus,Bir zaman sonra iftira atip Asiyeyi Babasinin Evine gondermisler,cocuklarinida vermemisler,Daha hayatinin korpe caginda Asiye dul bir kadin olmus.

…….Australyada Ablasi varmis Asiyenin,turist olarak davet etmisler vizesi alti aylikmis, gelmis cok beyenmis buralari,seni burda birakalim demisler, yalniz buralarda kalmak icin bir tek yol varmis oda birisiyle evlenmekmis ….Yasli bir dul adam cikmis Asiyenin karsisina,babasi yasinda oldugu kadar da ickiyi cok seven bir adammis,Tanismislar, adam Asiyeye bir hafta muddet vermis ,bir hafta icinde benimle evlenmezsen ben kendime baska es ararim demis,Vizesi bitmek uzereymis asiyenin, Denize dusenin yilana sarildigi gibi Asiyede Adama evet demis ve bir kac gun sonra nikah kiymislar,iste o zamanlar Asiye sadece 26 yasindaymis,iki hafta sonra Asiye adamdan hamile kalmis, sonra bir kiz cocuklar dunyaya gelmis,Ikinci koca ickici ve cekilmez adammis,yedirdigi iki lokma ekmegi hep kafasina kakarmis,..Kizlari bir kac aylik olunca Asiye kocasini terketmis,cunku bu evliligin asla yurumeyecegine cok inanmis,

……Asiye her An turkiyeye gidip kizlarini gormek istiyormus, vatan hasreti canina tak demis ama issizlik parasi ancak karinlarini doyurmaya yetiyormus,masraflarini bir hayli kisip cok tasarruf yapmis biraz para biriktirmis,Turkiyeye tatile gitmek icin planlar yapmaya baslamis, Iste o siralar birisi kafasina girip herkeslerin arabasi var sen kendine nicin araba almiyorsun demis, Asiye ehliyet almis ama araba sahibi olamamis,..iste o birisi Asiyeye bir araba bulmus ve satin almislar elindeki avucundaki butun parasi arabaya gitmis,Ne yazikki bir kac ay sonra arabanin butun civatalari gevsemis, yani devamli tamir istiyormus,parasi gittigi gibi arabayada binememis Asiye,arabanin yurumeyecegini anlayinca arabayi bahcenin bir kosesine cekmis.satiliga cikarmis ama kimse para vermiyormus,arabadan anlamadan dinlemeden iyi aldatilmis Asiye.

….Iste yine is bulmada sohbet ediyorduk, vatanimi cok ozledim amca dedi, tam 11 senedir gidemedim,Turkiyedeki buyuk kizim gecen sene Onyedisine basti onuda hemen evlendirmisler yakinda bebegi olacakmis, Turkiyeye tatile gitmek istiyorum ama gidemiyorum,param yok pulum yok,cakildim kaldim bu gurbet ellerde dedi…Yapacagim fazla bir sey yoktu, sabirli ol kardesim insallah bir gun gider hem aileni gorur hemde hasret giderirsin dedim.

…..Iste boyle gurbet ellerde milyonlarca insanimiz var, kimileri duzenlerini kurmuslar, en azindan iki senede bir anavatanlarina gidip tatillerini yapiyorlar, sevdikleri insanlari goruyorlar guzel vatanimizin havasini cigerlerine cekip sularini iciyorlar, Yine Boyle Asiye hanim gibi gerek erkek gerek kadin binlerce insanimiz bir cok sebeblerden dolayi uzun yillar vatanlarina gidemiyorlar,kalpleri vatan hasretile yaniyor.

Sir,Altan tarafindan yazilmistir
    7 mayis 2008 Sydney
    Okuyanlara tesekkurler.

2. sir.altan üyemize teşekkür edenler:

3. İndir #2
    Super Moderator tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    5.064
    296.820
    Teşekkür
    10.413 Mesaj

Cevap: Gurbetteki kadin

eline saglik sir.altan abim,okurken kendimi bir anda roman okuyor sandimmaalesef buralardada bu yazdiklarindan cok fazla insanlar,hani derler ya,her insanin bir kaderi vardir,kader bir kere gülmedimi bir dahada gülmüyor.

Rabbim böyle zor kalanlara önce sabir ve yardim etsin,hayirli Cumalar diliyorum.

saglicakla kal.

4. tr-22 üyemize teşekkür edenler:

5. İndir #3
    VİP sir.altan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1.114
    1.971
    Teşekkür
    679 Mesaj

Cevap: Gurbetteki kadin

.cok uzun yillar oncesinde bir arkadasimin hemserisi vardi,arkadasin evinde gorusurduk.vatandas berbermis turkiyede ayni zamanda guvercin hastasiymis,hep kiralaik yerlerde oturdugu icin besledigi guvercinler yuzunden evden cikarilirmis,eh guvercinlerim icin kendime bir ev alip geri doneyim diye ilk kafile zamanlarinda australyaya gelmis 70 li yillar veya biraz oncesi,beyaz irk haricinde diger toplumlardan olan milletlere australyanin kapilari 1967 yilinda acilms,turklerde bu tarihten itibaren gelmeye baslamislar,anlatirlardi eskiler biz ilk kafiledendik biz ucuncu kafiledendik filan,o kafilelerle gelenlerin artik torunlari hayattadir.
    ...Neyse bizim guvercin meraklisi arkadas bir ev alma parasi yapip geri donmeye karar vermisti, ama guvercin hastaligi burdada sarmis adami,haddinden fazla guvercin var komsularla problem cikiyor,belediye ile problem cikiyor,guvercinlere yem aldigi icin turkiyeye geri donecek para biriktremiyor,gariptir ama gercektir,uzun yillar turkiyeye gidemiyor,yakin hemserileri dostlari var,ya allah askina biletini biz alalim burda ailenene yardim edelim sen hele bir git diyorlar.
    ..adamcagiz,yok arkadas ben oyle bir kac bin dolarla gitmem diyor,gittimi cebim dolu olmali ki rahat rahat etrafa havami atayim diyor,arkadas nasil bir psikolojiye girmisse,inanmissa turkiyeye gidince kendine cok zengin havasi vermek istiyor,eh para olmayincada gidemiyor tabi.adamcagiz guvercinlerimi birakamam birde cok para olmayinca turkiyeye gitmem deyip.omru gurbette turkiyeye gitmeden gecti ve bir gun aniden vefat etti.
    ...degisik bir karakter iste,cok guvercin oldugu icin belediye rangerleri gelmis adamla konusmak istiyorlar,arkadasta dogru durust ingilizcede yok,almis eline bir tirmik,cikmis evin catisina,acmis agzini baslamis bagirmaya bir turk 10 australian bir turk 10 australian,yani bir turk 10 australyalia bedel,cesaretiniz varsa gelin diyormus.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)