6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: nasil gurbetci oldum

1. İndir #1
    VİP sir.altan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkürler Verilen Teşekkürler 
    1.114
    Teşekkürler Alınan Teşekkürler 
    1.971
    Teşekkür
    679 Mesaj

Smile nasil gurbetci oldum

Nasil Gurbetci Oldum.
    Bu gun gurbet ellerinde dort milyona yakin insanimiz yasiyor,bu insanlar nasil gurbetci olmuslardir.Bir coklari ikinci ve ucuncu kusak olarak bulunduklari ulkelerde dogmuslardir.Yine bazilarimiz da istek yapilarak veya aile birlestirmesi ve evlilik yoluyla kendilerini gurbette bulmuslardir.Tabiki herkesin kendine gore nasil gurbetci olduguna dair bir hikayesi vardir.

….Bende bulunmakta oldugum ulkede birinci kusakdan sayilabilirim,bu ulkeye geldigimiz zamanlar aile toplantilarinda herkes ne sebeble gurbete ciktigini anlatirdi,toplum azdi aile ziyaretlerinde boyle hikayeler dinlerdik, kimisi berberdi bir dukkan parasi yapip kiradan kurtulmak icin cikmisti, kimi buyuk mudurdu yada sef,di is yerindeki gecimsizlikten isini birakip gurbete cikmisti, kimiside iflas etmis esnafti, her seylere ragmen herkeslerin kafasinda hep hep ayni fikir donerdi, kisa zaman icinde anavatanda ev dukkan daire almak ve geri donup vatanimizda kendi insanlarimiz icinde huzur icinde yasamakti…Ne yazikki bu fikirde olanlarin ancak % 2 si temelli olarak anavatanimiza donebildiler.
    ….Tabiki benimde kendime gore nasil gurbetci olduguma ,dunyanin diger ucundaki bir ulkeye nasil gittigime dair bir hikayem var…Buraya geldigim yillarda hikayemi anlattigim dostlarim inanmayip gulup gectiler..Eger sizler biraz sabirli olup hikayemi okumak isterseniz bende anlatmaya hazirim…

…….Turkiyede Esimle beraber iyi bir sirkette calisiyorduk,isimiz ve maasimiz fena sayilmazdi.aile durumlarimiz iyiydi.aslinda gurbete cikmamiza hic sebeb yoktu bizim icin gurbet luzumsuzdu…..Gunlerden bir gun bizimkiyle caylarimizi yudumlayip sohbet ediyorduk,kim kafasina islemisse,bana kanguru derisinden yapilma kurk ceketten bahsetmeye basladi.Kanguruyu duymamistimki kurku nerden duyayim, Okay dedim hafta sonu carsiya cikar bir kurk ceket aliriz deyip konuyu gecistirmek istedim, yok yok ben gercekten kanguru derisinden kurk istiyorum diye aglamaya basladi, yeni evliydik, cicim aylarindaydik. Uzme canini sekerim, Cumartesi gunu kapali carsiya cikar istedigin kurku buluruz dedim. Hafta sonu tren vapur gectik karsiya o zamanlar daha henuz bogaz koprusu filan yoktu. Alt ust ettik dukkanlari ama kanguru derisinden kurk ceket yok…Envai cesit kurk ceketleri serdiler hanimin onune, nuh dedi peygamber demedi ben illede kanguru derisinden istiyorum deyip sizlanmasina devam etti..
    ……Koskoca turkiyede kanguru derisinden kurk yokmus, Ingiltere, Almanya ve Amerikada yasiyan bir kac arkadasim vardi hemen onlara mektuplar yazip olcusunu bildirdim ve en kisa zamanda bu kurk ceketi alip bana postalamalarini rica ettim…Ettim ama gelen cevaplar hep olumsuz cikti, anladigima gore bu kurk ceketler Sadece Kangurular ulkesi Australyada satiliyormus.

…..Caydiramadim bizimkini.inadi tutu bir kere.madem hic bir yerde bulamadik bizde gidip yerinden aliriz dedim.. Isimizden bir muddet icin izin aldik, sonra Amerika baglantili iki gidis donus ucak bileti aldik ve bindik ucaga kangurular diyarina dogru..Dunya yuvarlak oldugu icin giderken tam iki gun suruyormus,yuksek daglari asmak icin bayir yukari gittigi icinde ucak bir hayli yavas suratle ucuyormus…Mubarek ucak Istanbul belediye otobuslerinden daha beterdi inmedigi hava alani kalmadi gibi,. ..Iste boyle istanbulu terkerttikten iki gun sonra Sydney sehirine geldik, ucuz bir otele yerlestik, yorgunlugumuz gectikten sonra sehiri gezmeye basladik, Hanimin istedigi kurk ceketi bulduk,bizimki nes’esinden adeta havalara ucmaya basladi,Bir kurk ceket bize binlerce dolara maal oldu tabi, Bir de tavsan derisinden yapilma cok meshur kowboy sapkalari varmis Akubra diyorlar,bende bir tane kendime aldim,heh heh he vatana donunce iyi hava atacaktik yani.
    ….Cok guzel bir gundu limandaki deniz kenarinda geziyorduk, tur teknelerinden birine atladik tam uc saat limani gezdirecekti,cok guzel bir limandi hayran kala kala etrafi seyrediyorduk. Bir ara teknenin burnuna gittik, asagiya dogru bakinca teknenin onunde adeta tekneyle yaris eden yunus baliklarini gordum bizimkine gosterdim oda yunuslara bakmak icin egilince omuzunda asili cantasi cuup diye denize dustu ve yunus baliginin boynuna takilip gitti,Cantanin icinde ucak biletlerimiz ve paramiz vardi herseyimiz ordaydi, iste o an kucaklayip bizimkinide denize atmayi dusundum ama yapamadim….
    ..Tur bitip iskeleye cikinca limandaki gorevlilere cat pat ingilizcem le durumu anlattim. Her seyimizin yunus baliginin boynunda gittigini soyledim… Iyi adamlarmis baska gorevliler cagirdilar sonra uzulmeyin biz sizleri bir muddet misafir ederiz billet paranizi yapinca geri donersiniz deyip bizleri devletin misafirhanesine yerlestirdiler, is bulana kadar azicikda maas vermeye basladilar.,bir kac gun sonra is bulup calismaya basladik. Dunyanin bir ucuna sadece bir kurk ceket almak icin gelmistik bilet paramizi tamamlayinca geri donecektik.

…Biraz calistik paramizi yaptik, hadi bir kac ay daha calisip biraz daha para yapalim dedim, her sey yolunda giderken bir gun bizimki bebek bekledigini soyledi. Dusunduk tasindik bebegin burda dunyaya gelmesine karar verdik, Zamani gelince bebek dogdu yasam fene degildi bizi kovanda yoktu,bari biraz daha para yapalimda istanbulun iyi muhitinden bir daire alalim diye biraz daha kalmaya karar verdik.Donusumuz geciktikce gecikti, Derken ikinci ve ucuncu cocuklar dunyaya geldiler, yillar su gibi akip gitmeye basladi..Bir gun anladikki soyle ve boyle deyip kendimizi kandiriyoruz,cocuklar sirayla okula basladilar, daha da baglandik. Baslangicta bir kurk ceket almaya gelmistik ama bir turlu geriyede donememistik… Kurk ceket ile hanim bir turlu anlasamadi ceket mi kuculdu hanimmi buyudu bende anliyamadim Beni tavsan derisinden kowboy sapkasida kapi arkasindaki askida dura dura intihar etti..

….Iste boyle benim hikayemde bu kadar bir ceket icin geldik, gurbetci olup yaban ellerinde bir omur tukettik.

…Okuyanlara tesekkurler.samata gir.gir..gurbetcinin halinden girbetci anlar derlermis.

2. 12 kişi bu mesaj için sir.altan üyemize teşekkür etmiş

3. İndir #2
    Acemi Üye Gökbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    52.064
    223
    Teşekkür
    49 Mesaj

Cevap: nasil gurbetci oldum

Üstat anlatım tarzınız çok güzel bu tür kısa öykü yada hikaye tarzında yazıp kitaplaştırmanız lazım diye düşünüyorum.

4. Gökbey üyemize teşekkür edenler:

5. İndir #3
    VİP Varto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    3.998
    605
    Teşekkür
    149 Mesaj

@sir.altan abi keyifle okudum , gercekten nasil gurbetci olarak geldigin anlatim hikayeni hayranlikla okudum !
    vay be dedim , helalolsun cok güzelmis abi yaa.

Saygilar

6. Varto üyemize teşekkür edenler:

7. İndir #4
    Yeni Üye egeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    98
    7
    Teşekkür
    5 Mesaj

Bir solukta okudum. İnsan defalarca okumak istiyor.

8. egeli üyemize teşekkür edenler:

9. İndir #5
    Profesyonel Üye Vedat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2.272
    2.234
    Teşekkür
    548 Mesaj

gurbetciler burda yabanci memlekette almanci..
    gurbetciler iki tarafa da yaranamiyo gurbetci arafta surunuyo

10. 2 kişi bu mesaj için Vedat üyemize teşekkür etmiş

11. İndir #6
    Profesyonel Üye saban ars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    4.296
    1.342
    Teşekkür
    503 Mesaj

sir.altan usta iyi yazar ve okumaya doyum olmaz uzun zamandan beri netten tanirim yazilarini takip ederim buda cok iyi bir seruvendi

12. saban ars üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)