2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: .alamancimi alamanci

1. İndir #1
    VİP sir.altan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkürler Verilen Teşekkürler 
    1.114
    Teşekkürler Alınan Teşekkürler 
    1.971
    Teşekkür
    679 Mesaj

.alamancimi alamanci

...bu yazi daha evvelden hazirlanip yazilmis yazi olmadigi icin hatalarim olursa ozur dilerim,ayni zamanda konu kasitli degildir,kimse alinmasin....

.....turklerin avrupaya isci olarak gitmeleri uzerinden 60 yil filan gecti zannediyorum,ilk avrupa kapilarini almanya ve austurya acmisti,almanyaya ilk gidenler kisa zaman sonra ya arabayla yada ucakla turkiyeye tatile geliyorlardi ve hava atiyorlardi,o gunlerde bende o durumda olsaydim kendimde hava atardim diye dusunuyorum,bu arada oglu,gelini,kizi damadi almanyada olan anneler ve babalarda gururlanirlardi,,,,yine bazi turkler alman plakali arabalarla gelirler hava atarlar havali kornalarini calarlardi,,,,

....bir muddet sonra gurbetcilerin isimleri almanci olarak anilmaya basladi,yurda tatile gelen almancida iyi para harciyordu,kimi giyecek aliyor kimileri de kuyumcu ve gumuscu dukkanlarini ziyaret ediyorlardi,,,,,,eh almanci deyince parali insanlar demekti,almanci deyince bazi esnaf icin yolunacak kaz demekti,,,,bir zaman sonra hava atmalar kayboldu,yolunacak ,degerinden yuksek fiat soyleyip kandirilacak vatandasin gozu acildi.

....bir coklari almanyadan veya baska ulkeden geldiklerini belli etmemeye calistilar ama uyanik esnaf bir hareketden anliyordu,ana/baba cok guzel turkce konusur ama yurt disinda dogmus bebeler bir birleriyle yabanci dil konusunca,cakal esnafda isini biliyordu....bir seferinde turkiyede hatunla alis veris yapiyorduk,satici siz nerden geldiniz diye sordu ben bursa dan diyecektim hatun australya dedi,hatuna daha sonra hatuna durumu anlatinca,bir daha boyle durumlarda agzini acmadi....

......yurt disinda yasariz,turkiyeye tatile gidince,kazikci esnafa sans vermemek icin cok tabi davraniriz amma yine bir yerde acik veririz ve bizim gurbetci oldugumuzu cakarlar....geldigimiz yerden muhakkak bir sey getirmisizdir o sey ya dilimizde dir ,ya da giydigimiz ustumuzdedir...

.....kendim turkiye ye tatile gittigimizde alis verislerde filan hic yurt disindan bahsetmem,gurup olarak bir tura katildiysak, o zaman sobet sohbeti aciyor ve nerde yasadigimizi neler yaptigimiz anlatiyoruz......bazen bazi seyler hissiyat altina filan fgeciyor zannediyorum....gecen yilki turkiye tatilimde bir kac gunlugune dede memleketi bursaya gittim,gezdik dolastik,son gun belediye otobusune binip otobus otogara gidiyoruz, otogara cok yaklastik, otobusun onunde bir taksi gidiyor,sag tarafda yol kenarinda bir genc yuruyor,bu adam birden saga sola bakmadan yola firladi taksi fren yapti otobus fren yapti,bende on koltuktayim,agzimiz ingilizceye alisik boyle seylerde aman allahim manasina gelen oh my god deriz, baziseylerde biraz kizgin olunca( jesus christ) isa peygamberin adidir,diye soyleniriz,yuruyen genci gordum taksi fren yapti otobus fren yapti,genc sans eseri ezilmekten kurtuldu,,,bende oyle heyecanlanmisimki birden ingilizce jesus-christ diye bagirdim,otobusdeki bir kac kisi bu adam ne diyor diye bana baktilar zannediyorum...
    .....salak genc de yolun karsisina gecip sanki bir sey olmamis gibi aheste aheste yoluna devam etti...basinizi agrittiysam ozur dilerim.

2. 3 kişi bu mesaj için sir.altan üyemize teşekkür etmiş

3. İndir #2
    Kıdemli Üye traunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkürler Verilen Teşekkürler 
    1.641
    Teşekkürler Alınan Teşekkürler 
    527
    Teşekkür
    199 Mesaj

Cevap: .alamancimi alamanci

sir.altan cok dogru yazmisiniz ellerine saglik

4. traunlu üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)