6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Rus edebiyatının dev ismi Tolstoy’un Hayatı Sorgulatacak Ders Niteliğinde 17 Sözü

1. İndir #1
    Super Moderator Mustafa1954 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkürler Verilen Teşekkürler 
    1.981
    Teşekkürler Alınan Teşekkürler 
    5.438
    Teşekkür
    605 Mesaj

Rus edebiyatının dev ismi Tolstoy’un Hayatı Sorgulatacak Ders Niteliğinde 17 Sözü

Bir tren garında ölen Rus edebiyatının dev ismi Tolstoy’un Hayatı Sorgulatacak Ders Niteliğinde 17 Sözü:
    1. Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar.
    2. Hayat ne gideni geri getirir, ne de kaybettiğin zamanı geri çevirir. Ya yaşaman gerekenleri zamanında yaşayacaksın, ya da yaşamadım diye ağlamayacaksın.
    3. Bozuk para insanın cebini deler, bozuk insan da kalbini. Bu yüzden harcayın ikisini de gitsin.
    4. İnsanı bedenen ameliyat etmek için uyutmak, ruhen ameliyat etmek için ise uyandırmak gerekir.
    5. Herkes insanlığın kötüye gittiğini kabul eder ama hiç kimse kendisinin kötüye gittiğini kabul etmez. Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.
    6. Varlığı bir şey kazandırmayan insanların, yokluğu hiçbir şey kaybettirmez.
    7. Ne diye şeytana kızarsın? Bir iyilik yap da, o sana kızsın.
    8. Bil ki, yaşadıklarınla değil yaşattıklarınla anılırsın. Ve Unutma; ne yaşattıysan elbet bir gün onu yaşarsın.
    9. Bir insanı bulunduğu mevkiyle değil, göz koyduğu mevkiyle ölçmek gerekir.
    10. En güçlü iki savaşçı sabır ve zamandır.
    11. Bir insan acı duyuyorsa canlıdır. Başkasının acısını duyuyorsa insandır.
    12. İnsanın gerçek gücü sıçrayışta değil, sarsılmaz duruştadır.
    13. Kendi mutluluğundan başka hedefi olmayan insan kötüdür.
    14. İnsanların çoğu onu yapıyor diye yanlış, yanlış olmaktan çıkmaz.
    15. Kimse, kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir, bilmelisin. Küçümsediğin her şey için gün gelir, önemsediğin bir bedel ödersin.
    16. Birine çamur atmadan önce iyi düşün ve sakın unutma: önce senin ellerin kirlenecek.
    17. Başkalarının hayatından ders alın. İnsan, bütün hataları kendisi yapacak kadar uzun yaşamıyor.

2. 5 kişi bu mesaj için Mustafa1954 üyemize teşekkür etmiş

3. İndir #2
    Moderator TamBirOsmanli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    24.181
    129.772
    Teşekkür
    11.297 Mesaj

Cevap: Rus edebiyatının dev ismi Tolstoy’un Hayatı Sorgulatacak Ders Niteliğinde 17 Sözü

Hocam çok iyi ve daha da çok mantıklı sözler!!
    Kitabı var mı acaba?

Konu TamBirOsmanli tarafından (08.01.20 Saat 11:53 ) değiştirilmiştir.

4. 2 kişi bu mesaj için TamBirOsmanli üyemize teşekkür etmiş

5. İndir #3
    1.981
    5.438
    Teşekkür
    605 Mesaj

AW: Cevap: Rus edebiyatının dev ismi Tolstoy’un Hayatı Sorgulatacak Ders Niteliğinde 17 Sözü

Alıntı wishmaster Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam çok iyi ve daha da çok mantıklı sözler!!
    Kitabı var mı acaba?
    Tolstoy un bir çok eseri var ,bence vakit bulup okumak lazım..
    Mesela:
    Tolstoy Romanları & Kitapları & Eserleri:

Hazin Bir Evliliğin Romanı
    Çocuklukluğum
    İlk Gençlik
    Gençlik
    Sivastopol Serisi
    Kazaklar
    Savaş ve Barış
    İnsan Ne İle Yaşar?
    Ivan Ilyiç'in Ölümü
    Anna Karenina
    Kroyçer Sonat
    Diriliş
    Hacı Murat
    Sergi Baba
    Efendi İle Uşağı

Tolstoy Öyküleri:

Toprak Ağasının Sabahı, Baskın, Ormanın Kesimi, Notes of a Billiard Marker, İki Süvari Subayı, Bir Karşılaşma, Tipi, Lucerne, Albert, Üç Ölüm, Aile Saadeti, Polikuska, The Decembrists, Caucasus Mahkûmu, İvan İlyiç'in Ölümü, Holstomer, İnsanlar Arasında Boş Bir Konuşma, Usta ve Çırak, Köyde Şarkı Söylemek,
    Köyde Dört Gün, Yanlış Kupon, Oyun'dan Sonra, Erik Çekirdeği

Tolstoy Hikayeleri:

İnsan Neyle Yaşar, Sevgi Nerdeyse Tanrı da Ordadır, İki Yaşlı Adam, İhmal Edilen Bir Ateş Evi Yok Eder, Nicolas Stick (Çar 1.Nicolas ), Bir İnsana Fazla Mülkiyet Gerekir mi?, IfiasTanrı'nın Oğlu, Üç Münzevî Adam, Mum, Pişman Günahkâr, İlk Damıtıcı, Aptal İvan, Boş Davul, Işıkla Birlikte Işıkta Yürümek, Üç Mesel, Esarheddon, Üç Soru, Cehenneme Dönüş, Çalışmak, Ölmek ve Hastalanmak, Bir Dua, Meyveler, Korney Vasilyeff, Niçin?, İlahiyatçı ve İnsan, Bir Köylüye Bilimsel Bir Mektup, Tolstoy, çalışma ofisinde

Tolstoy Denemeler:

Moskova'nın Nüfus Sayımı, M. A. Engelhardt'a Mektup, O Halde Ne Yapmalıyız?, Kadınlar, El Emeği, Zihinsel Hareketlilik ve El Emeği, Kültür Şöleni, Bir Devrimci'ye Mektup, Açlık, Utandır!, Vatanseverlik ve Barış, Liberallere, Bakanlara, Sonun Başlangıcı, Terfi Ettirilmemiş Bir Görevliye Mektup, Hague Barış Konferansı, İki Savaş, Suçlu Kim?, Carthago Delenda Est, Zamanımızın Köleliği, Çıkış Nerede?, Vatanseverlik ve Hükümet, Gerçekten Zorunlumu?Çar'a ve Yardakçılarına, Çağın Yaklaşan Sonu, Askerlik Hatıraları, Memurluk Hatıraları, İşçi Sınıfı Problemi, Çar'a Mektup, İşçi Sınıfına, Politikacılara, Sosyal Reformlara, Pietro Mazzini'ye Mektup, Kendinizi Hatırlayın, Rus Devrimi, İşçi Sınıfı Nasıl Özgür Kılınabilir?, Büyük Bir Adaletsizlik, Rusya'da Sosyal Hareket, Çağın Sonu, Halkın SavunmasıAskerlik HizmetiRus Devrimi'nin AnlamıNe Yapılmalı?Hükümetin, Devrimcilerin ve Halkın Bir Savunması, Mülkiyet SorunununTek Çözümü, Susamam, Molochnikoff'un Tutuklanmasıyla İlgili, Bosna ve Herzegovina'nın İlhakı, Kaçınılmaz Devrim, Stockholm Barış Konferansı'na Bir Adres, Faydalı Bir çare

Tolstoy Oyunları:

Karanlığın Gücü, Aydınlanmanın Meyveleri, Ceset

6. 3 kişi bu mesaj için Mustafa1954 üyemize teşekkür etmiş

7. İndir #4
    Administrator ALSANCAK-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    8.166
    69.731
    Teşekkür
    17.371 Mesaj

Cevap: Rus edebiyatının dev ismi Tolstoy’un Hayatı Sorgulatacak Ders Niteliğinde 17 Sözü

Mustafa ustam,edebiyat konusunda seninde benim gibi iyi bir Tolstoy hayrani oldugun anlasiliyor.Kitabina basladigimda iki bilemedin üc günde romani bitirirdim.kendisi bir Rus edebiyatcisi olmasina ragmen diger emsal yazarlarinki gibi agir anlasamamazlik cümleleri yoktu romanlarinda.Hani derler ya (Agir Rus Edebiyati.)Dünyaca Ünlü bu yazarin en bilinen kitabini okudugumda günlerce etkisinden kurtulamadim,insanlarin savas durumunda cektikleri sefalet halleri cekilen eza cefa gözyaslari vesaire... Bunun hakkinda komik birde anim vardir Rahmetli babamla beraber. (Bu arada babam da hayati boyunca cok kitap okudu)Yeni evlendigimizde ilk cocugumuz dogacak ,ben tutturdum oglanin adini Savas koyalim diye.(Aklimda HARP ve SULH) varya artik.Babam karsi duruyor olmazda olmaz hanimi ikna ettik babami ikna edemiyoruz.Düsüncem ilk cocuga savas ikinci cocugada erkek olursa Baris koymak. Uzatmiyayim tabiiki büyüklerin dedigi oldu ve bizim istedigimiz olmadi.Neymis efendim ikisi birbirine tamamen zit isimlermis.Ben örnek veriyorum babami ikna etmek icin,diyorumki Ünlü "Baris,Savas Manco" kardesleri örnek veriyorum,tutturdu olmazda olmaz.Simdi aklima o geldi sen Tolstoy bahsedince.Arasira bu konu aklima geldikce hem tebessümle yadeder hemde keske babami dinlemeseydimde o isimleri koysaydim cocuklarima diyorum kendi kendime.Nasip degilmis ne diyelim yapacak birsey yok..

8. 3 kişi bu mesaj için ALSANCAK-35 üyemize teşekkür etmiş

9. İndir #5
    1.981
    5.438
    Teşekkür
    605 Mesaj

AW: Cevap: Rus edebiyatının dev ismi Tolstoy’un Hayatı Sorgulatacak Ders Niteliğinde 17 Sözü

Alıntı ALSANCAK-35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mustafa ustam,edebiyat konusunda seninde benim gibi iyi bir Tolstoy hayrani oldugun anlasiliyor.Kitabina basladigimda iki bilemedin üc günde romani bitirirdim.kendisi bir Rus edebiyatcisi olmasina ragmen diger emsal yazarlarinki gibi agir anlasamamazlik cümleleri yoktu romanlarinda.Hani derler ya (Agir Rus Edebbiyati.)Dünyaca Ünlü bu yazarin en bilinen kitabini okudugumda günlerce etkisinden kurtulamadim,insanlarin savas durumunda cektikleri sefalet halleri cekilen eza cefa gözyaslari vesaire... Bunun hakkinda komik birde anim vardir Rahmetli babamla beraber. (Bu arada babam da hayati boyunca cok kitap okudu)Yeni evlendigimizde ilk cocugumuz dogacak ,ben tutturdum oglanin adini Savas koyalim diye.(Aklimda HARP ve SULH) varya artik.Babam karsi duruyor olmazda olmaz hanimi ikna ettik babami ikna edemiyoruz.Düsüncem ilk cocuga savas ikinci cocugada erkek olursa Baris koymak. Uzatmiyayim tabiiki büyüklerin dedigi oldu ve bizim istedigimiz olmadi.Neymis efendim ikisi birbirine tamamen zit isimlermis.Ben örnek veriyorum babami ikna etmek icin,diyorumki Ünlü "Baris,Savas Manco" kardesleri örnek veriyorum,tutturdu olmazda olmaz.Simdi aklima o geldi sen Tolstoy bahsedince.Arasira bu konu aklima geldikce hem tebessümle yadeder hemde keske babami dinlemeseydimde o isimleri koysaydim cocuklarima diyorum kendi kendime.Nasip degilmis ne diyelim yapacak birsey yok..
    Evet Alsancak Ustam, Aynen dediğin gibi bu hastalık gibi bir şey, başladımı İnsan bırakamıyor .. Hani şimdilerde dizi hastalığına tutulan insanlar gibi.. Tiyatroda öyle idi bende ,aynı oyunu defalarca izlediğim olmuştur.. Metin ve Nevra Serezli - Devekuşu Kabare Ünlü Ustalar Metin Akpınar -Zeki Alasya ve Şimdi Aklıma Gelmeyen onlarca gerçek sanatçılar.. Gençlik yıllarımda Victor Hugonun Tükçeye Çevrilmiş Sefiller Romanıda Hafızamdan Silinmedi.. Diyeceğim, İnsan Okumaya Başladımı Bırakamıyor ,Tabi Bunun İçinde Zaman Gerekiyor..

10. 3 kişi bu mesaj için Mustafa1954 üyemize teşekkür etmiş

11. İndir #6
    Acemi Üye enzo45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1.414
    75
    Teşekkür
    20 Mesaj

Tolstoy insan ne ile yasar okudum guzel tolstoy bir baska rus edebiyatinin en onemli isimlerinden biri

12. enzo45 üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)