5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Tarladan Çıkan Altın

1. İndir #1
    VİP asi50 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkürler Verilen Teşekkürler 
    1.760
    Teşekkürler Alınan Teşekkürler 
    22.226
    Teşekkür
    2.559 Mesaj

Tarladan Çıkan Altın

Osmanlı Devleti’ni 600 yıl ayakta tutan sebeplerin başında, adaleti gelir. Osmanlı Devleti kurulduğu dönemler Bizans’ın adaletsiz düzeninden rahatsız olan gayrimüslimler, Osmanlı Adaletine sığındığı tarihi kaynaklardan tespit edilmiştir. Hatta gayrimüslim beldelerden Osmanlı Padişahları’na “Bizim şehrimizi de fethedin” diye metkuplar yazmışlardır. Bu gün de Cuma vesilesiyle Tarladan Çıkan Altın başlıklı Tarih makalemiz de Osmanlı Adaletinin ne kadar hassas olduğunu göstereceğiz.

İstanbul’un fethinden sonra bir mahkeme olayı yaşanır. Bu olay Osmanlı adaleti ve kadısının ne kadar hassas ve güzel işlediğinin kanıtıdır. İznik şehrinde yaşanan bu mahkeme de Kadı Efendi ‘nin vermiş olduğu karar taktire şayandır. Tarlatan Çıkan Altın iki kişi arasında bir türlü paylaşılamamış ve konu Osmanlı Kadısına kadar intikal etmiştir. Bakalım iki kişi arasında paylaşılamayan altınlar da kadı nasıl karar verecektir? Lakin bu altınların paylaşılamamasının sebebi bile, günümüzde görülmeyecek derecede incelik içermektedir. Öyle ki makaleyi okuduğunuz vakit, aklınıza “günümüzde böyle bir olay olsa…” diye düşüneceksiniz. Düşündükçe de toplumumuzun ne kadar değiştiğini fark edeceksiniz.

2. 6 kişi bu mesaj için asi50 üyemize teşekkür etmiş

3. İndir #2
    Uzman Üye enes67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    5.795
    1.139
    Teşekkür
    270 Mesaj

Cevap: Tarladan Çıkan Altın

Sonuc ?
    Kadi nasil bir karar vermis merak ettim ?

4. 3 kişi bu mesaj için enes67 üyemize teşekkür etmiş

5. İndir #3
    VİP Ejder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    6.111
    3.492
    Teşekkür
    537 Mesaj

Bulanların kızı ve çocuğu evlendirilir. Bulunan altın da hediye olarak onlara verilir.

6. 2 kişi bu mesaj için Ejder üyemize teşekkür etmiş

7. İndir #4
    VİP asi50 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1.760
    22.226
    Teşekkür
    2.559 Mesaj

Selamün aleyküm o zamanın kadısı bilir

8. 2 kişi bu mesaj için asi50 üyemize teşekkür etmiş

9. İndir #5
    VİP Ejder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    6.111
    3.492
    Teşekkür
    537 Mesaj

İstanbul’un Fethinden sonra İznik’te yaşanan bir olayda Osmanlı’nın adaleti ve insanların ne kadar tok gözlü olduğunu göstermektedir. Bir adam bir adama tarla satar. Satın alan adam tarlayı sürmeye başlar. Sürme esnasında, saban bir şeye takılır. Satın alan adam bakar ve bir küp altın bulur. Tarladan Çıkan Altın adamı şaşırtır . Altınları aldığı gibi doğru, tarlayı satın aldığı adama gider. Altınları vermek ister. “Bu altınların sahibi sensin. Ben senden tarlayı satın aldım. Bu benim hakkım değildir.” der.

Tarlanın eski sahibi gülümseyerek şöyle cevap verir; “Ben sana tarlanın tamamını sattım. O Tarladan Çıkan Altın senindir. Bunda benim hakkım yoktur.” der. Tarlanın eski sahibi ve yeni sahibi altın konusunda anlaşamazlar ve mesele Osmanlı Kadısına intikal eder. Kadı efendi meseleyi dinler ve altınları nasıl değerlendirileceğine karar verir. Kadı efendi her ikisine de çocukları olup olmadığını sorar. Biri evlilik çağına gelmiş oğlu ve birininde aynı yaşlarda kızı vardır. Kadı efendi ikisine de; “O çocukları evlendirin. Altınları da düğünlerinde harcayın. Kalan altınları da çocuklara verin.” der. Her ikisi de kadı efendinin dediğini yaparlar. Kadının verdiği kararla, Tarladan Çıkan Altın bir yuva kurmaya yarar.

10. 2 kişi bu mesaj için Ejder üyemize teşekkür etmiş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)