3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Hayata Dair..

1. İndir #1
    Super Moderator Mustafa1954 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkürler Verilen Teşekkürler 
    1.981
    Teşekkürler Alınan Teşekkürler 
    5.438
    Teşekkür
    605 Mesaj

Hayata Dair..

HAYATA DAİR....
    Öldüğümüzde paramız bankada kalır...
    Ama yaşarken harcayacak yeterli paramız yoktur...
    Çin’de zengin bir iş adamı öldüğünde bankadaki 1.9 milyar dolar eşine kaldı. Eşi de adamın şöförüyle evlendi...
    Şöför şöyle söyledi:
    – Ben hep patronum için çalıştığımı sanırdım. Şimdi anlıyorum ki meğer o benim için çalışıyormuş!...
    Acı gerçek şudur:
    Daha çok yaşamak daha zengin olmaktan önemlidir. O halde kimin kim için çalıştığını sorun etmektense güçlü ve sağlıklı bir bedene sahip olmaya çalışmalıyız...
    Son model bir cep telefonunun fonksiyonlarının % 70’i kullanılmaz!
    Lüks bir arabanın aksesuarlarının % 70’i gereksizdir...
    Lüks bir villanız ya da malikaneniz olsa alanın % 70’ini kullanmazsınız...
    Gardrobunuz için durum farklı mı? Giysilerinizin % 70’i yepyeni durur...
    Yaşam boyunca çabaların ve kazançların % 70’i başkalarının harcaması içindir...
    Demek ki biz, kendimize ait % 30’a sahip çıkmalı ve ondan tam yarar sağlamalıyız...
    O halde;
    Varlıklı olmasanız da mutlu olmaya çalışın...
    Sevdiğiniz insanlar için zaman ayırın...
    Yasarken hepsini dağıtmak en guzeli DE..
    Işte 0 SONDAKİ ''DE'' .. o cok önemli..

Konu Mustafa1954 tarafından (03.07.22 Saat 09:27 ) değiştirilmiştir.

2. İndir #2
    1.981
    5.438
    Teşekkür
    605 Mesaj

Cevap: Hayata Dair..

Hayata Dair........
    VEDA BUSESİ
    1890 yılında İstanbul'un Çengelköy semtinde dünyaya gelen; ilk ve Ortaöğrenimini Beylerbeyi Rüşdiyesi'nde (1905) yapan ebedi boğaz çocuklarından Orhan Seyfi Orhon'un meşhur şiiri Veda busesi'nin hikayesi ...
    Veda busesi sözleri itibariyle iki aşığın birbirine yazdiği şiir olarak algılanmıştır hep. Fakat Veda busesi adlı şiir Orhan Seyfi Orhon'un kanserden ölen kızına yazdığı bir eserdir. Bu ünlü şiirin hikayesi şöyle anlatılmaktadır.
    Babası kızının kapısını açarken biraz duraksadı. Sessizce kapının kolunu aşağı indirdi, kızının bugün daha iyi olması için dua etti. Gün boyunca kızına doyasıya sarılmayı düşünüyordu.
    O yüzden bütün işlerini iptal etmiş, akşama kadar onun yanında oturmayı planlamıştı. Uyuyup uyumadığını kontrol etmek için usulca yatağın üstüne eğildi.Kızı perişan halde görünüyordu.
    Gözleri hemen yaşaran baba, kızının bu halini görmesini istemediği için usulca eğildi ve dudaklarını kızının alnına koydu. Öpmedi çünkü öpmek çok kısa bir andı. Öylece durdu ve derin derin nefes alarak kızının kokusunu içine çekti
    Baba kızının alnında öylece durdu. Biraz daha dursaydı gözyaşları kızının yüzüne damlayacaktı, ağladığı anlaşılacaktı. Yatağın yanındaki sandalyeye oturdu.
    Kız o kadar bitkin düşmüştü ki çok kısık bir sesle, babacığım, annemin öldüğü günü hatırlıyorum ,günlerce çok ağlamıştın. Şu son anlarımda senden bir şey istiyorum babacığım, dedi. Ben öldükten sonra hiç ağlamıyacaksın, gözünden bir damla yaş bile düşmeyecek, anlaştık mı dedi ...
    Baba imkansızı isteyen kızına baktı, ağlamaklı halini bastırarak başını hafifçe salladı. Kızı çok zor nefes alıyordu . Birkaç saniye içinde nefes alışverişleri kesildi, başı yana düştü...
    Hıçkırıklar içinde kızını kucağına aldı. Kızının cansız bedeni hala ateşler içindeydi. Buna rağmen kızı üşümesin diye battaniyeyle sardı bahçeye çıkardı. Kızını sandalyeye oturtup, yere çöktü, başını kızının kucağına koydu, hıçkırıklarla ağlamaya başladı. İşte o an dilinden bu ölümsüz mısralar döküldü.
    "Veda Busesi", Türk sanat müziğinin şüphesiz en bilinen, en çok sevilen şarkılarından biri. Yusuf Nalkesen tarafından 1951 yılında Muhayyer Kürdî makamında bestelenmiştir.
    VEDA
    Hani o bırakıp giderken seni
    Bu öksüz tavrını takmayacaktın
    Alnına koyarken veda buseni
    Yüzüme bu türlü bakmayacaktın
    Hani ey gözlerim bu son vedada,
    Yolunu kaybeden yolcunun dağda
    Birini çağırmak için imdada
    Yaktığı ateşi yakmayacaktın
    Gelse de en acı sözler dilime
    Uçacak sanırdım birkaç kelime
    Bir alev halinde düştün elime
    Hani ey gözyaşım akmayacaktın.

Konu Mustafa1954 tarafından (03.07.22 Saat 09:28 ) değiştirilmiştir.

3. İndir #3
    1.981
    5.438
    Teşekkür
    605 Mesaj

Cevap: Hayata Dair..

1827 yılı..
    Almanya’nın Magdeburg şehri…
    Bu şehirde Ludwig Carl Friedrich Dedloid adında bir erkek çocuğu dünyaya gözlerini açar.
    Büyüdükçe huzursuzluğun ne olduğunu anlar, çünkü annesi ve babası sürekli kavga etmektedir.
    Aileyi ve Carl’ı çok seven yakınları, bu kavgalardan etkilenmesin diye Carl’ı bir yetimhaneye verirler.
    12 yaşına kadar bu yetimhanede kalır Carl, çok eziyet çeker, dayak yer ve artık kaçmaya karar verir. Bir gece çarşafları birbirine bağlar ve kaçarak Hamburg’a gelir.
    Daha 12 yaşındaki Carl, bir gemide miço olarak iş bulur. Çok sıkıntılı bir 3 4 ay geçirir. Miço olduğu gemi İstanbul Boğazından geçerken KIZ KULESİNİ görür Carl, denize atlar ve Kız Kulesine kadar yüzer.
    O sıralar Kız Kulesi Cüzzamlıların kapalı tutulduğu bir minik adadır. Carl yakalanır ve Emin Ali Paşa’nın yanına götürülür. Paşa sorar niye kaçtın diye, dayaktan der, peki de 3 4 aydır denizlerdesin neden İstanbul der Paşa, çocuk Kız Kulesini gösterir, bu Kule yüzünden, ben bu Kuleyi çok sevdim…
    Tabi bu büyük bir haber olur, Almanlar çocuğu ister ama Emin Ali Paşa vermez ve himayesine alır.
    Adı Mehmet Ali olur, askeriyeye gönderilir. Eğitimler alır ve sonunda PAŞA olur, artık adı Carl Dedloid değil, Mehmet Ali Paşadır. Çok başarılı bir asker olur, bir çok savaşta ve anlaşmada Osmanlıyı temsil eder.
    Bu arada evlenir, dört tane kız çocuğu olur. Evlatlarından birisinin adı Leyla Hanımdır, Leyla Hanımın da bir kızı olur, adını Celile koyarlar. Celile Hanımın da bir oğlu olur.
    Adını Nazım koyarlar, NAZIM HİKMET.
    Yani Nazım Hikmet, 12 yaşında Kız Kulesine sığınan adı Carl Dedloid olan sonra da Mehmet Ali Paşa’nın torunudur.
    Hikaye bitti mi …
    Hayır!
    Bundan sonrasını da dinleyin….
    Nazım malum Selanik’te doğar, hayatını herkes biliyor, ona girmeyeceğim.
    Nazım Hikmet 1938 yılında tutuklanır, neden?
    Orduda isyan çıkartmaktır suçu… Bu suça da neden olan şey Beyoğlu’nda bir sinema çıkışında Ömer Deniz adında bir Askeri Öğrencinin şiirlerini Nazım Hikmet’in okumasını istemesidir.
    Birlikte tutuklanırlar …
    Ömer Deniz’i kimse tanımaz etmez ama Nazım o günden sonra mahkumiyetten kurtulamaz.
    Peki Ömer Deniz’e ne olur?
    7 sene hapis yatar, sonra ben der Hukuk okuyacağım ama parası yok. Fatih’te okul parasını çıkarmak için bir Oyuncakçı Dükkanı açar.
    Tahta oyuncaklar yapar, çocuklara satar, oradan gelen para ile de okulunun ödemelerini yapar, hayatını geçirir.
    Günlerden bir gün 7 - 8 yaşında bir çocuk dükkana girer ve Ömer Deniz’e yanında çalışıp çalışamayacağını sorar. Ömer deniz çocuğu sever, gel der, çalış yanımda.
    Çocuk sevinir ve Ömer Deniz’in yanında çalışmaya başlar.
    Bir gün çocuk Ömer Amca der, benim hiç oyuncağım yok, bana da bir tane yapsana. Ömer Deniz ona da bir oyuncak yapar, her tarafı oynayan kuklalardır bu oyuncak.
    Ve bu çocuk o kuklaları alır, okula gider ve ilk gösterisini yapar.
    Bu çocuk ta MÜJDAT GEZEN dir …

Konu Mustafa1954 tarafından (03.07.22 Saat 09:28 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)