1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Balik boyle yakalanir...

1. İndir #1
    VİP sir.altan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkürler Verilen Teşekkürler 
    1.114
    Teşekkürler Alınan Teşekkürler 
    1.971
    Teşekkür
    679 Mesaj

Balik boyle yakalanir...

Balik Boyle Yakalanir.
    Eski anilarimdan.

Ben Istanbulun bir sahil kasabasinda buyudugum icin baliga da merakliydik, merakliydik ama bilincsiz bir merak…Misinanin ucuna taktigimiz kucuk olta ile ne gelirse cekerdik.Zaten kucucuk kucucuk baliklar gelirdi…
    .Yillar gecti Gurbetci olarak australyaya geldim,avrupa buyuklugunde bir ada her yerde balik kayniyor.Ben yine burda-da balikciliga soyundum,vaktim oldukca deniz kenarlarina gidip balik tuttum,Tabiki burda-da oltaya ne gelirse aliyorduk…Sonra bir arkadasla tanistim,aile dostu olduk, Garibanda balik hastasi,beraberce cikmaya basladik, zaman zaman coluk cocugu da goturduk hem pic nik yaptik hemde baliklar yakaladik. Arkadasim.A,nin Eside balik yakalamaya cok merakliydi.

Bir Cuma aksami arkadasim telefon etti, altan iyi bir yer buldum baligi cok bol,istersen yarin erkenden oraya gidelim, hem yuzeriz,hemde balik tutariz dedi.Coluk cocuguda beraber goturmek uzere anlastik, Sabah erkenden saat dort,te kapimda oldu,iki araba yola dustuk, 45 dakika kadar gittik, giderken yari yolda arkamiza bir araba takildi, adim adim bizi takip etmeye basladi,Neyse gidecegimiz yerin adi National park, parka geldik arabalari parkettik, arkamizdan gelen arabada geldi durdu, sonra icinden izbandut gibi biri cikti, selam Verdi,detektifim,biraz sizden huylandim,onun icin takip ettim, kusura bakmayiniz,hadi iyi balik tutmalar deyip cikti gitti..Biz coluk cocuk bir suru esyalari elimize alip orman icinden deniz suyu, dere kenarina yuruduk, gercekten cok guzel bir yer,hem yuz hem balik tut,belediye tuvalet filan da koymus. Deniz girisi darala darala dere gibi olmus ama karsidan karsiya yine 5o metre filan mesefe var..

Sabah kahvaltimizi orda yaptiktan sonra ya bismillah deyip salladik oltalari,balik tutyoruz ama hep kucucuk baliklar. Arkadasim su geciren birde cuval getirmis, tuttugumuz baliklari cuvalla suyun icinde birakiyoruz, baliklar canli kaliyorlar, arasira dereden motorlar gelip geciyor,kimileri selam veriyor…Yuzduk dinlendik yedik ictik balik tuttuk,saat de ogleden sonra 3 e yaklasti, Ben hadi yeter artik epey balik tuttuk, yavas yavas gidelim diyorum. Arkadasim ve esi aman biraz daha tutalim diyor, yahu bu baliklar iki aile icin cok- daha fazlasi luzumsuz diyorum, yok yok fazlasini arkadaslara veririz diyorlar.
    …Ben yeter deyip bir kenara oturdum,kendime kahve yaptim, falan filan bizim meraklilar bir turlu oltalari birakmak istemiyorlar…Oyle boyle derken kiyiya kucuk bir sandal yanasti, icinde iki tane adam var,bir sandalda durdu, digeri bize yaklasti, biraz issiz yer,neyse adam nazikce selam Verdi, hal hatir sordu, sonra da balik yakaladiniz mi ? ?.. Dedi.. merakli saban arkadasim, kasila kasila ohooo bir suru dedi. Adam yine nazikce ,baliklara bir bakabilirmiyim dedi. Merakli saban hemen cuvali denizden cikardi ve siritarak iste hepsi burda dedi. Adam cuvala bir goz atti, surati asildi. Sonra gomlek cebinden cikardigi bir karti bize gosterip, balikcilik mudurlugu zabitasiyim dedi, sonrada sandalda bekliyen Arkadasina Hey joe metreyi al da gel diye seslendi.
    …..Allah allah ne oluyoruz ya dedim, ikinci adam elinde tahtadan L Seklinde metreli bir cetvelle geldi, birinde kagit kalem, digeri her baligin boyunu olcup defterine yazmaya basladi, yarim saat kadar yazdilar. Kolay degil tam 106 tane balik tutmusuz..Adam bize donuk merak ettim ya-bu baliklari napicaksiniz diye sordu… Bizde yiyecegiz dedim, adam alay eder gibi bunlarimi yiyeceksiniz dedi….Yakaladigimiz baliklari saydilar olctuler, sonrada sandallarina goturduler. Arkadasim ne oluyor ya niye baliklarimizi aliyorsun diye soylendi, Zabita adam: cok kucuk boyutlarda balik yakalamissiniz hepsi olculerinin altinda, her baligin bir yakalama olcusu vardir, yakalanan balik bu olcuden kucukse geriye denize atilir ,hatta kopek baligi bile olsa dedi…..Ben- bilmiyordum ozur dilerim dedim. Sonra zabita Huviyet sordu, Arkadasim ben buraya trenle geldim yanimda huviyet yok deyip adama sahte isim ve adres Verdi, ben cikarip ehliyetimi gosterdim, ismimi adresimi aldi, sonrada bye bye deyip cekip gittiler.biz kos kos evlerimize donduk,sabah dort,te yola cikmistik, aksam dort,te elimiz bos olarak geri donuyorduk.

……Aradan 3 hafta kadar zaman gecmisti, eve bir mektup geldi,Merakla actim baktim, balik yakaladigimiz muhitin mahkemesinden davetiye, $u gun $u saatte bu mahkemeye gelin diyordu.Balikcilik mudurlugu kucuk balik yakaladigimiz icin bizi mahkemeye vermis.
    O gun isden izin aldim yine bir saate yakin yol gittikten sonra mahkemeye geldik. Sahte isim veren arkadasim da geldi,mubasir once sahte isimi cagirdi, arkadasim o simdi tatilde ben onun kuzeniyim onun icin geldim dedi. Tabiki bu olayinn uzerinden cok uzun yillar gecti. Neyse sira bana geldi, hakim nicin burda bulundugunu biliyormusun diye sordu, bilmiyorum efendim dedim. Kucuk balik yakalamissiniz onun icin burdasiniz dedi, bende yarim yamalak ingilizcemle, ozur dilerim kucuk balik yakalamanin suc oldugunu bilmiyordum dedim, hakim anlamadigim bir seyler soyledikten sonra 25 dolar ceza 18 dolar da mahkeme masrafi kesti, bir ay icinde ode,bir daha-da ebatlarindan kucuk balik tutma ,bir daha yakalanirsan cezasi cok agir olur dedi.hakime tesekkur ettik ciktik.
    …O gunun parasiyla bir kac gunluk kazancimi mahkemeye odedim,bir gunlukde isden kaldim,yuzden fazla balik yakalamistik, onlari elimizden aldiklari gibi bir de uste ceza odedik, o gunden sonra her ne zaman balik yakalamaya gittiysem balik ebatlarini gosteren listemide yanimda tuttum, oltaya akilan kucuk ebatli baliklari hep geriye denize gonderdim.

Cok eskiden basimdan gecmis bir maceradir
    Okuyanlara tesekkurler.

2. 7 kişi bu mesaj için sir.altan üyemize teşekkür etmiş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)