1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Oflu hoca

1. İndir #1
    Yeni Üye Çelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkürler Verilen Teşekkürler 
    147
    Teşekkürler Alınan Teşekkürler 
    27
    Teşekkür
    13 Mesaj

Oflu hoca

Trabzondan yola çıkan hacı adayları, Vanın bir köyünde mola vermişler. O köyün de imamı yokmuş. Köylüler de, "Bu insanlar hacca gidiyorlarsa, boş değillerdir." diye düşünmüşler. Hacı adaylarından birini imam yapmaya karar veren köylüler bir teklifle gelmişler:
    - İçinizden biri, bizim köyün imamlığını yaparsa; her yıl 400 koyun vereceğiz.
    Bu teklif hacı adaylarının içinde bulunan Oflunun aklına yatmış, "Hacca gidip, masraf edeceğime, burada kalıp, yalandan imamlık yaparım." diye düşününerek teklifi kabul etmiş. Namaz vakti gelince; ezan okunmuş, köylü de camide toplanmış. Oflu da başlamış namazı kıldırmaya:
    - Trabzondan çıktım yola, Vanda verdim mola, 400 koyun verdiler bana, Allahım, şükürler olsun sana, Allahuekber!..
    Köyün yeni imamı Oflu, namazı hep böyle kıldırıyormuş ve bu günlerce devam etmiş. Bu duruma biraz şaşıran köylüler, kendi aralarında tartışmaya başlamışlar:
    - Namazı daha önceki imam mı yanlış kıldırıyordu, yoksa yeni imam mı yanlış kıldırıyor?
    - Bunu gidip müftüye soralım.
    Köyün ileri gelenleri Vana gidip, müftüye köyde olup bitenleri bir bir anlatmışlar. Köylüleri dinleyen müftü de Ofluymuş, demiş ki:
    - Siz şimdi hiç imama çaktırmadan köyünüze dönün ve namaz vakti camide toplanın, ben de namaza geleceğim.
    Herkes köyüne dönmüş ve namaz vakti cemaat camide toplanmış, müftü de camideymiş. Oflu imam, namazı kıldırmaya başlamış:
    - Trabzon'dan çıktım yola, Vanda verdim mola, 400 koyun verdiler bana, Allahım, şükürler olsun sana, Allahuekber!..
    Tam o sırada arkadan, "Öhhö, öhhö!.." şeklinde öksürük sesi duyulmuş. İmamlık yapan Oflu, "Ula, müftüye yakalandık galiba?" diye düşünmüş ve ikinci rekatta sözlerinde biraz değişiklik yapmış:
    - Trabzondan çıktım yola, Vanda verdim mola, 400 Koyun verdiler bana, yarısı sana, yarısı bana, Allahım, şükürler olsun sana, Allahuekber!..
    Namazdan sonra, köylüler müftüye sormuşlar:
    - İmam efendi namazı doğru mu kıldırıyor?
    Oflu müftü, köylülere cevap vermiş:
    - Haçan, birinci rekatta biraz şaşırdı, ama ikinci rekatta işi düzeltti!..

2. 2 kişi bu mesaj için Çelik üyemize teşekkür etmiş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)