4. Murat sigarayı ve alkolü yasakladığı dönemlerde sık sık tedbili kıyafet çıkar halkı teftiş edermiş yine böyle bir gün bir kayıkçıya rast gelmiş binmişler kayığa açılmışlar denize kayıkçı aynı zamanda iyide bir falcı bu arada fal gibi şeylerde yasak o dönemde ilerlerken 4. Muratın gözüne olta ilişmiş nasıl iyi balık tutarmısın diye sormuş adamda oltayı toplamış o balık değildir şaraptır padişah sormuş şarap yasak değilmidir kayıkçıda denizin ortasında nereden görecek hem o şimdi sefer hazırlığındadır zaten ben falda gördüm der vay falcılıktamı vardır sende oda demiş ki var tabi herşeyi bilirim görürüm padişah demişki hadi bir fal aç bakalım padişah şu anda nerededir adam falı açmış bir kayıkta adamın çok yakınında seyahat etmekte olduğunu görür etrafına bakar hiç birşey göremez anlar karşısındakinin 4.murat olduğunu hemen atılır bağışlayın beni padişahım bundan sonra ne şarap içerim ne fal bakarım padişah seni tek bir şartla affederim Bağdat seferi dönüşü İstanbul’a hangi kapıdan gireceğimi bilirsen seni affederim adam fal açar ve der ki padişahım siz beni nasıl olsa öldüreceksiniz ama lütfen açtığım falın sonucunu kapıda yazdım seferden dönene kadar açmayın padişah söz verir kağıdı açmaz ama adamıda idam ettirir ve adamın falını tersine çıkarmak için yeni bir kapı yaptırır sefer dönüşü o kapıdan girecektir nihayet sefere gider dönüşte yeni yaptırdığı kapıdan girer aklına falcının yazdığı kâğıt gelir açar okur kağıtta şu yazmaktadır yeni kapınız hayırlı olsun padişahım